czwartek, 1 grudnia 2016

Jak on się komunikuje

Czasem nas ktoś (przeważnie nowy terapeuta) pyta: Ale jak Jędrek się komunikuje? I tu jest problem. Mówić nie mówi. PECS na poziomie podstawowym. Żaden makaton ani pokazywanie bo on manualnie jest drętwy. No to jak? Nie wiem. Ale fakt faktem, że jakoś się porozumiewa. Jak ktoś Jędrka trochę pozna, to go rozumie i już jest w stanie się z nim pogadać. Co to za sposób? Trudno powiedzieć. Myślę, że polega na tym, że Jędrek jest bardzo cierpliwy i pozwala nam się domyślać. A na dodatek jest tak wytrwały w swych oczekiwaniach, że nie mamy wyjścia, tylko musimy się domyślić, o co mu chodzi. Poza tym w sumie jest dość ugodowy, więc pewnie nie raz idzie nam na rękę, gdy źle się domyślamy i proponujemy mu coś innego.

1 komentarz:

  1. Jestem tutaj po raz pierwszy. Trafiłam przypadkiem. Również jestem mamą autystycznego chłopca. Mój syn ma 5 lat. Chciałam zapytać o postępy Państwa synka jakie poczynił przez te lata prowadzenia bloga. Jak Państwo oceniacie? Czy Państwa zdaniem można z tej choroby wyjść? Czy jest lepiej? Domyślam się, że im dziecko jest starsze tym trudniej. Państwa syn ma teraz chyba koło 12 lat.
    Zapraszam na mojego bloga trzy-m.blog.onet.pl

    OdpowiedzUsuń

Kilka słów wyjaśnienia

 Kochani Dziękuję za wszystkie słowa wsparcia i próby pomocy - rady itd.  Wiem, że KAŻDY piszący pomyślał o nas ciepło i chciał, jak najlepi...