piątek, 2 grudnia 2016

Warto przeczytać

Przeczytałam książkę "Świry, dziwadła i zespół Aspergera" napisaną przez 13 letniego chłopca z zespołem Aspergera Luka Jacksona. Książkę to polecano mi już dawno temu, ale wtedy myślałam sobie, że Aspegerowiec i niemówiący autysta jak mój Jędrek to całkiem dwa światy. Tak więc sięgnęłam po nią dopiero teraz, gdy jestem bardziej otwarta na odmienność ;-)

Warto było! Książka bardzo dobrze napisana i mówi dużo o świecie osób z Zespołem Aspergera i autystów (a i takich, którzy są po prostu inni od większości). Chyba całkiem słusznie w nowych klasyfikacjach nie ma podziału na autyzm i zespół Aspergera, ale jest szerokie spektrum zaburzeń autystycznych (Lukowi by się chyba bardziej podobało, gdyby to było nazwane zespołem autystycznym, bo zaburzony się nie czuje i ma rację).

Książka godna polecenia dla rodziców, nauczycieli, zwykłych ludzi oraz nastolatków ze spektrum, którzy potrafią czytać. Fajnych rad im Luke udziela. I bardzo wzmacnia. Jestem pod wrażeniem mądrości życiowej tego chłopca.

8 komentarzy:

 1. Książka napisana przez osobę faktycznie chorą, musi być czymś dobrym, bo jednak - nie oszukujmy się - żadne z nas nie wie tak naprawdę jak to jest. Mam na myśli - Pani wie bardziej niż ja, no ale zapewne nie w 100%. Dopisuję do listy książek, które chcę przeczytać.
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaktam jedrek w domu i w szkole.co bedzie jedkiem kak szkonczy 24 lata i nie bedzie chodzil do szkoly

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaktam Jędrzej w święta

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy jedrek lubi syrwestra bo moje dziecko z altyzmem nie lubi sylwestra

  OdpowiedzUsuń
 5. Jaktam Jedrek w szkole

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystko w porządku.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję Ci za polecenie tej książki i pozdrawiam serdecznie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzisiaj krzyczę bardzo głośno. I zachęcam Was do krzyku. Słyszeliście o akcji wysyłania kartek urodzinowych chłopcu "choremu na autyzm"? Jak mam dość tego określenia. Przeczytajcie, proszę, i udostępnijcie. Może to choć odrobinę zmieni świadomość społeczną na temat autyzmu. https://okiemlogopedy.wordpress.com/2017/04/22/autyzm-to-nie-choroba-czyli-co-mnie-doprowadza-do-szewskiej-pasji/

  OdpowiedzUsuń

Kilka słów wyjaśnienia

 Kochani Dziękuję za wszystkie słowa wsparcia i próby pomocy - rady itd.  Wiem, że KAŻDY piszący pomyślał o nas ciepło i chciał, jak najlepi...